Ricciardone: Türkiye'nin hedefini destekliyoruz

ABD Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini desteklediklerini kaydetti.

Ricciardone: Türkiye'nin hedefini destekliyoruz

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından ABD Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone onuruna verilen yemekte konuşan Ricciardone, Türkiye'de ekonomi canlılığının, yollar, yeni havaalanları, konutlar ve alışveriş merkezlerinden anlaşıldığını, bu tablonun girişimcilik ruhunun temsili olduğunu değerlendirmesini yaptı.

Türk iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin katıldığı toplantıda Ricciardone, Türkiye ile Amerika'nın ilişkilerinin çok canlı olduğunu belirterek, ''Sakıp Sabancı'nın bir sözü vardı, gelirken onu düşündüm. 'Hangi işi yapacaksanız o işi en iyi bilenlerle yapın' demişti'' dedi.

Her zamanki gibi iki ülke stratejik ilişkilerinin çok önemli olduğunu, Türkiye ile dünyanın refah içinde, istikrarlı bir dünya olması için birlikte mücadele ettiklerini anlatan Ricciardone, şöyle devam etti:

''Örneğin Libya konusunda Türkiye ve ABD bir araya gelerek halka yardımcı olmaya çalıştık. Türk ve Amerikan şirketler Libya'yı özgürleştirici bir şekilde çalıştı. Şimdi Suriye'de neler olabileceğine bakıyoruz. Dönüşüm nasıl gerçekleşecek bilemiyoruz ama umarım şiddet içermeyecektir. Suriye halkı ilerde geriye dönüp baktığında, en çok hukukun üstünlüğünü ve demokrasiyi savunan ve iş fırsatı yaratan ülkenin hangisi olduğuna baktığında, Türkiye'yi görecek.''

''Biz ikili olarak Türkiye'nin bir numaralı güvenlik sorunu olan PKK ile mücadele ediyoruz'' diyen Büyükelçi, Türkiye'nin doğru yolda olduğunu, ülkenin, gayri safi milli hasılası üzerinde de otuz yıldır etkili olan terörü bitirmek için mücadadele ettiğini, iki ülke temsilcilerinin stratejik görüşmelerinin devam ettiği bilgisini verdi.

Son yıllarda Türkiye ile ABD arasında artan ticarete dikkat çeken Ricciardone, her yıl 12 bin Türk öğrencinin eğitim için ABD'ye gittiğini, ayrıca Türk vatandaşlarının daha hızlı, kolay vize almasını istediklerini bu nedenle çalışan sayılarını artırdıklarını belirterek, ''Türk pasaportlarına 10 yıllık, çok girişli vize veriyoruz'' dedi.

İş yapmanın önünde herhangi bir engel varsa bunlar aşmak istediklerini, Türkiye'de toplam bin 200 ABD şirketinin faaliyet gösterdiğini dile getiren Ricciardone, Türk şirketlerinin de ABD pazarına yöneldiğini, Türkiye ve ABD arasında ekonomik ilişkilerin arttığını kaydetti.

İki ülke arasında 20 milyar dolarlık ticaret hacmiyle 2009'a oranla iki katından fazla ticaret yapıldığı bilgisini veren Ricciardone, Türk işadamlarına seslenerek, ''Beraber elde edebileceğimiz çok kar, fayda var. Biz problemlerinizi çözmek istiyoruz, bunun için sizin çözüm önerilerinizi dinlemek istiyoruz'' dedi.

Geçen hafta Mustafa Nevzat'ın yüzde 95 hissesinin Amerikalı ilaç devi Amgen tarafından satın alındığını hatırlatan Büyükelçi, yakın zamanda 16 ABD şirketinin Türkiye'ye davet edildiğini ve Türk şirketleriyle toplam 350 görüşme yaptıklarını belirtti.

''Dün Türkiye Ekonomi Bakanlığı temsilcileri bize geldi 70'ten daha fazla Amerikan şirketiyle görüşmeler yaptık. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri Türkiye'deki fırsatları anlatma şansı buldu'' diyen Francis J. Ricciardone, Türkiye'nin 2023 hedeflerine de değinerek, Türkiye'nin önümüzdeki 11 yıl içerisinde dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisine girmek istediğini bildiklerini ve bu hedefi desteklediklerini söyledi.

''Bunun için teknoloji, bilgi, uzay ve savunma alanlarında daha çok işbirliğinde bulunmalıyız'' diyen Riccardone, sözlerine şöyle devam etti:

''Aynı zamanda biliyoruz ki iş anlaşmaları yapılması için finansman lazım. Uluslararası Yatırım Kurumumun KOBİ'lerin büyümesi için verdiği krediler var. ABD Eximbank'ının da Türkiye'de çok aktif olduğunu görüyoruz. Eximbank 4 milyar dolarlık işlemleri finanse ediyor. Türk ve ABD şirketleri Afganistan'da 233 kilometrelik otoyolun inşası için işbirliği içinde... İki ülke şirketleri üçüncü ülkelerde de omuz omuza çalışıyor.''

General Electric ve TÜLOMSAŞ'ın Türkiye'de lokomotif üreteceğini de belirten Riccardone, ''600'den fazla Blach Hawk helikopterinin Türkiye'de üretildiğini göreceğiz. 100 kadar helikopter Türk Hava Kuvvetleri'ne katkıda bulunmak icin kullanılacak'' dedi.

Francis J. Ricciardone, yanı zamanda Türkiye-ABD arasında sağlık sektöründeki işbirliği fırsatlarına da dikkat çekerek, ''Amerikan yatırımcılarının Türkiye'deki sağlık sektörüne verdikleri önemi biliyorum. Özellikle de ilaç sektörü Türkiye'nin yüksek teknoloji yatırımları çekebileceği bir alan'' dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209