Marka olmayınca dümeni AVM'ye kırdılar

Blackstone Group, 48 milyar dolarlık emlak portföyünü yönetiyor...

Marka olmayınca dümeni AVM'ye kırdılar

Dünyanın en büyük yatırım fonlarından Blackstone Group, Migros ve Koton kısmet olmayınca dümeni AVM'ye kırdı. Grup, Türkiye'deki ilk yatırımını Hollandalı Redevco'nun Türkiye'deki 4 AVM'sini satın alarak yapmaya hazırlanıyor.

48 milyar dolarlık emlak portföyünü yöneten, aktiflerinin büyüklüğü 150 milyar doları aşan girişim sermayesi Blackstone, Türkiye'deki ilk yatırımını perakende alanına yapmaya hazırlanıyor. Sektöre yakın kaynaklardan aldığımız bilgilere göre fon, 2006 yılında Türkiye'ye giren Hollandalı Redevco'nun elindeki Erzurum AVM, Ankara Gordion, Manisa Magnesia ve Edirne AVM'lerini içindeki ekiplerle birlikte devralacak.

MİGROS'U ALACAKTI

Blackstone ismine Türkiye yabancı değil. Türkiye'nin perakende devlerini almak için devamlı şansını deneyen grup, ilk olarak Migros'u almak isteyenler arasında ismini duyurmuştu. Ardından hazırgiyim markası Koton'u almak için görüşmeler yapan ancak onu da Turkven'e kaptıran fon, Redevco'nun Ankara, Edirne, Manisa ve Erzurum'daki 4 AVM'sini alarak perakende sektörüne girmiş olacak. Blackstone'un gayrimenkul portföyünü artırmaya odaklandığı da biliniyor.

Anlaşmaların ucundan döndü

Blacksto ne'un kurucu ortağı Stephen A. Schwarzman verdiği bir röportajda Türkiye'de büyük potansiyel gördüğünü belirterek, "Türk ekonomisison yıllarda iyi gelişmeler gösterdi. Özel olarak odaklandığımız bir sektör yok. Ne satıştaysa onunla ilgileniriz; ne ödeyebileceğimize bakarız. Uyarsa alırız. Türkiye'de iki kere anlaşmanın ucundan döndük" açıklaması yapmıştı.

7.5 milyar euroluk portföyü var

Avrupa 'nın en büyük perakende ve emlak yönetim ve geliştirme şirketlerinden Redevco, 7.5 milyar euroluk bir portföyü elinde bulunduruyor. 16 ülkede 700 gayrimenkulü bulunan firma, İsveç merkezli Cofra Holding'in bünyesinde faaliyet gösteriyor. Firma, tepe yönetiminin değişmesinin ardından elindeki portföyü yeniden değerlendirmeye almıştı.

Başında Yapı Kredi'nin eski CEO'su bulunuyor

Dünya çapında gayrimenkulden, eğlenceye, medyadan turizme kadar birçok alanda faaliyet gösteren Blackstone'un yatırımları arasında ilton Otelleri, Texas Genco, Universal Studyoları, Madame Tussauds Müzesi, The Weather Channel gibi şirketler var. Grubun Türkiye temsilciliğini ise 2008'de Blackstone Grubu'na, üst düzey danışman olarak atanan Yapı Kredi eski CEO'su Kemal Kaya yürütüyor. Grup Türkiye'de enerji, perakende, sağlık ve gayrimenkul alanlarına bakıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209