Lagarde'dan İspanya'yı rahatlatan açıklama

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, İspanya'nın yardım planına ihtiyacı olmadığını söyledi.

Lagarde'dan İspanya'yı rahatlatan açıklama

Lagarde, Bloomberg TV'ye yaptığı açıklamada, herhangi bir ihtiyaç olması halinde IMF'nin tüm üye ülkelere destek vermeye hazır olduğunu belirterek, borç kriziyle mücadele eden İspanya için şimdilik böyle bir ihtiyaç olmadığını vurguladı.

İspanyol hükümetinin kararlılıkla yaptığı reformları desteklediklerine işaret eden Lagarde, hükümetin bütçe dengeleme ve istihdam piyasası için çok ciddi önlemler aldığına dikkati çekti.

Öte yandan IMF'nin kaynaklarının artırılması konusuna da değinen Lagarde, üye ülkelerden Fonun finansal kaynaklarının güçlendirilmesine destek ve ciddi oranda bir artış beklediklerini belirtti.

IMF Başkanı, en az 400 milyar dolarlık ek kaynağın, yüksek işsizlik, zayıf büyüme, petrol fiyatlarındaki olası artış, bankacılık ve Avro Bölgesi'ndeki borç krizinin tekrarlanması gibi küresel ekonomik sorunlara karşı yararlı olacağının altını çizdi.

İspanya'da ekonomik kriz, ülkedeki yabancı sayısını ilk kez düşürdü

İspanya'da ilk kez yabancı sayısında düşme gözlenirken, bunun başlıca sebebi olarak ülkenin yaşadığı ekonomik kriz olarak gösterildi.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (INE) açıkladığı rakamlara göre, 2011 yılı sonu itibariyle ülkede yaşayan yabancı sayısının 5 milyon 711 bin 40'a gerilediği bildirildi. 1998 yılından bu yana ülkedeki yabancı sayısı her yıl artış gösterse de ilk defa geçtiğimiz yıl düşüş yaşanması dikkati çekti. 2010 yılı sonuna göre, İspanya'da 5 milyon 751 bin 487 yabancı yaşıyor gözüküyordu.

Başta Ekvator ve Kolombiya olmak üzere özellikle Latin Amerika ülkeleri vatandaşlarının ekonomik krizden dolayı İspanya'yı terk edip, ülkelerine geri döndükleri belirtilirken, bunun yanında Romanyalı ve Faslılar'da az da olsa artış görüldüğü kaydedildi.

İspanya'nın nüfusu 47 milyon 212 bin 990 olarak verilirken, bunun yüzde 12,1'ini yabancılar oluşturuyor.

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209