banner309

banner225

banner209

25 Şubat 2021 Perşembe

OYUN TERAPİSİ NEDİR

Benzin fiyatları ile motorine zam geliyor!

17 Mayıs tarihinden bu yana alınan karar ile Özel Tüketim Vergisi'nde yapılan ayarlamayla gelen zamlar pompa fiyatlarına yansıtılmayan benzin fiyatları ile motorine zam geliyor.

13 Temmuz 2018 Cuma 00:50
Benzin fiyatları ile motorine zam geliyor!
banner267
 Akaryakıt fiyatlarına Bakanlar Kurulu'nun 17 Mayıs'ta aldığı karar ile pompa fiyatları sabit tutuluyor. Petrol fiyatları ya da dolar kurunda yaşanan artışlar nedeni ile gelen zam, Özel Tüketim Vergisi'nde yapılan ayarlama ile pompaya yansıtılmıyor. Akaryakıt sektörü ise ürünlerin temininden son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar maliyet ve kârlarını içeren marjlarında artış istiyor.
ÖTV indirimi ile pompaya yansımayan benzin ve motorin fiyatlarını etkiliyebilecek önemli bir talep gündeme geldi. Habertürk'ün haberine göre akaryakıt sektörü, petrol ürünlerin temininden ve son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar maliyet ve kârlarını içeren marjlarında artış istiyor.
Sektör temsilcileri bu konudaki talebini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) da iletti. Sektör kaynakları, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz'dan randevu istediklerini belirterek "nakliye, işçilik ve cari harcamalarımız arttı. Marjlarda düzenleme yapılmalı" açıklamasında bulundu.

EPDK, akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayi marjlarını belirlerken referans ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya'ya bakıyor. EPDK, bu ülkelerin ortalamasını referans alarak, Türkiye'deki bayi marjlarının beli bir düzede oluşmasını sağlıyor. Hâlen, dağıtım şirketi ve bayi payı, litre başına benzin ve motorin fiyatlarında toplam 55-60 kuruş düzeyinde seyrediyor.
Akayakıt sektörünün istediği marj artışı EPDK tarafından arttırlırsa bu da benzin ve motorin fiyatlarında zam anlamına geliyor.
SİVİL HABER

    Yorumlar

banner292
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner263
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • http://www.bugun.com.tr/
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV