banner309

banner225

banner209

06 Haziran 2020 Cumartesi

Pandemi Sürecinde Aile Danışmanlığının Önemini İstanbul Özel Bir Aile Danışmanlık Merkezi ile Konuştuk

AYM kararına rağmen yandaştan dershanelere 'kapan' dayatması

AYM kararına rağmen yandaştan dershanelere 'kapan' dayatması

25 Temmuz 2015 Cumartesi 18:35
AYM kararına rağmen yandaştan dershanelere 'kapan' dayatması
banner267
 Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) dershaneleri zorla kapatan kanun hükmünü iptal eden gerekçeli kararı geçtiğimiz gün yayımlandı. Yüksek Mahkeme, milyonlarca öğrencinin eğitim  öğretim alma hakkının engellenemeyeceği yönünde karar verdi. Buna karşılık  Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yol haritası beklenirken yandaş medyanın yaptığı algı haberleri AYM kararına rağmen yapılan 'kapanma' dayatmasını da gözler önüne serdi.
Hükümete yakın Sabah gazetesinin bugünkü 'Ya kapan ya dönüş' başlıklı haberinde dershanelere mektup gönderilip "Hukuken yoksunuz. Ya dönüşün ya da TBMM yeni yasa çıkarana kadar kapanın" denileceği belirtildi. Halbuki MEB, henüz AYM'nin gerekçeli kararı doğrultusunda hukuki olarak nasıl bir yol izleyeceğini resmi olarak açıklamadı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) milyonlarca öğrenciyi ve ailesini rahatlatan dershanelerle ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Eğitim ve öğretim alma hakkının engellenemeyeceği ve özel teşebbüs hakkının ihlal edilemeyeceğini belirten AYM'nin kararı karşısında eğitim camiası da Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) dershanelerle ilgili nasıl bir adım atacağını bekliyor. Ancak, algı operasyonlarına mola vermeden devam eden yandaş medya, MEB yol haritasını açıklamış gibi haberler servis ediyor ve kafa karışıklığına sebep oluyor. Sabah gazetesinin bugünkü ‘Ya kapan ya dönüş' başlıklı haberinde MEB'in dershanecilere mektup göndererek, "Artık hukuken yoksunuz. İster 15 gün içinde dönüşün istemezseniz TBMM yeni yasa çıkarana kadar kapanın" çağrısında bulunacağı belirtildi. Mektupta, geçerli kanunlarda dershanelerin yasal dayanağının kalmadığı belirtilerek dershanelerin yeniden faaliyete geçmesi için TBMM'de yeni bir kanun çıkartılması ve dershanelerin varlığının kanunen kabul edilmesi gerektiğinin ifade edileceği söylendi. MEB, henüz nasıl bir hukuki yol izleyeceğini açıklamamışken yapılan bu haberler, dershanelerle ilgili kafa karıştırmaya ve algı oluşturmaya yönelik olduğu yönünde yorumlandı.
SİVİL HABER

    Yorumlar

banner292
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner263
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • http://www.bugun.com.tr/
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV