Moro barış sürecinde kritik aşama

Filipinler Hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında başlatılan barış sürecini denetlemek üzere 2013’te kurulan Bağımsız Gözlemci Heyeti (TPMT) sahaya iniyor.

Moro barış sürecinde kritik aşama
 İHH’nın da içinde yer aldığı Bağımsız Gözlemci Heyeti (TPMT)’nin Moro barış sürecine katkıları devam ediyor. Filipinler Hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında imzalanan barış anlaşmalarının şartlarının hayata geçirilmesiyle ilgili gözlem ve değerlendirmelerde bulunmakla görevli Bağımsız Gözlemci Heyeti şubat ayının ikinci yarısından itibaren çalışmalarını sahada sürdürecek.

Avrupa Birliği Eski Filipinler Büyükelçisi Alistair Mac Donald’ın başkanlık ettiği heyetin üyeleri arasında İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Mindanao İnsan Hakları Eylem Merkezi Başkanı Zainuddin Malang, Asya Vakfı Ülke temsilcisi Steven Rood ve Barış Enstitüsü Başkanı Gaston Z. Ortigas bulunuyor.

16 Şubat 2014 Pazar günü bölgeye gidecek olan İHH Başkan Vekili Hüseyin Oruç konuyla ilgili yaptığı açıklamada taraflar arasındaki barış müzakereleri sonucunda önemli bir mesafe kaydedildiğini aktardı. Oruç, şubat ayının ikinci yarısını Moro’da geçirecek olan Gözlemci Heyetin imzalanan barış anlaşmasının yükümlülüklerinin uygulanma safhasını bizzat sahada gözlemleyeceğini kaydetti.

Bağımsız Gözlemci Heyeti (TPMT); Filipinler Hükümeti (GPH) ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında imzalanan barış anlaşmasının uygulanma sürecini gözlemlemek amacıyla, 15 Ekim 2012’de Bangsamoro’da imzalanan Genel Çerçeveli Anlaşma çerçevesinde kurulmuştu.

Masrafları Avrupa Birliği’nin verdiği bir fondan karşılanan bağımsız bir kurum olan TPMT, iki ayda bir veya gerektiğinde toplanarak, başta Bangsamoro’daki Genel Çerçeveli Anlaşma ve ekleri olmak üzere Moro barış sürecinin tarafları arasında imzalanan bütün anlaşmaların uygulanmasını gözlemleyip değerlendirmelerde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 14:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209