Güneş enerjisi ile dünyayı turladı

Denize kıyısı olmayan İsviçre'nin PlanetSolar isimli katamaranı, güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlayan ilk gemi oldu.

Güneş enerjisi ile dünyayı turladı

 Fransa'nın güneyindeki Monako limanına öğleden sonra giren ve coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan 5 kişilik mürettebatın bulunduğu katamaran, Eylül 2010'da başladığı yolculuğunu 60 bin kilometre yol katederek tamamladı.

Projenin şefi 40 yaşındaki Raphael Domjan, karaya ayak bastığında kendisini çevreleyen kalabalık ve İsviçreli sponsorlara hitaben yaptığı açıklamada, denizde geçirdikleri anları, Samanyolu'nda dolaşan bir uzay gemisinin yolculuğuna benzeterek, "Başardık, bu dünya için olumlu bir mesaj, gezegenimizi ve biyo-çeşitliliği korumalıyız" dedi.

Bu projeye 8 yıl önce başladığında o zamanki teknolojinin şimdiki gibi olmadığını, çok ilerleme kaydedildiğini söyleyen Domjan, yaptıkları yolculuğun güneş enerjisi endüstrisine bir ivme kazandırmasını umduğunu belirtti.

Almanya'nın Kiel kentindeki tersanelerde inşa edilen 35 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğindeki katamaranın güneş panelleri 537 metrekare alana sahip bulunuyor. Bu paneller, iyi havalarda saatte 500 ila 600 kilowatt elektrik üretiyor ve bataryaların yüzde 100 dolmasını ve geminin 300 kilometre yol katetmesini sağlıyor.

Katamaranda motordan bilgisayarlara, sıcak suya kadar herşey güneş enerjisinden elde ediliyor.

(AFP-BUR-DEL)

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209