banner309

banner225

banner209

25 Ocak 2021 Pazartesi

OYUN TERAPİSİ NEDİR

Esed, Yeniden Kimyasal Silah Kullandı

BM’in 2209 Sayılı Kararından Sonra Esed, Yeniden Kimyasal Silah Kullandı

17 Mart 2015 Salı 16:10
 Esed, Yeniden Kimyasal Silah Kullandı
banner267
 Esed rejimi, kimyasal silah kullanmayacağı belirtmesine rağmen ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Suriye’de klor gazının kullanmasını yasaklayan 2209 sayılı karara rağmen, İdlip kırsalına bağlı Sermin kentini, klor gazı bulunduran 4 patlayıcı varlille vurdu. Patlama sonucu, bir aileden üçü çocuk altı sivil şehit düşerken, yetmiş sivil yaralandı ve çok sayıda sivil boğulma tehlikesi yaşadı.

Suriye Muhalif ve Devrimci güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Esed’in bu çirkin vahşetini en ağır dille kınayarak, BMGK’ne, Suriye’ye klor gazının kullanılıp kullanılmadığı tespit etmek üzere gözlemci göndermesi çağrısı yapmaktadır. Ayrıca, BMGK’nın 2118 sayılı kararı gereğince suçluların yargının adaletinden kaçmayacaklarının garanti altına alınması gerektiğine vurgu yapmaktadır.

BMGK’nın 2209 sayılı, klor gazının zehirli madde olarak nitelendirip, kimyasal silah olduğunu ifade eden kararının gereğini yerine getirmesi yönündeki sorumluluğunu tekrar hatırlatıyoruz. Aynı şekilde, klor gazının askeri mühimmat olarak kullanılmasının uluslararası hukukun ve BM 2118 sayılı kararının açıkça bir ihlal olduğunu belirtmek istiyoruz.

BMGK’nın 2209 sayılı kararının altıncı ve yedinci maddesi gereğince kimyasal silahlar ve klor gazı kullanan kişiler yargı önüne çıkarttırılmalıdır. 2118 sayılı kararın ihlali durumunda ise Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler tüzüğü yedinci maddesi gereğince harekete geçmelidir.
SİVİL HABER

    Yorumlar

banner292
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner263
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • http://www.bugun.com.tr/
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV