BAŞBAKAN ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI ADER JANOS VE BAŞBAKAN ORBAN VİKTOR İLE ÇOK SAMİMİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha önce 2005 yılında Macaristan'a gerçekleştirdiği ziyaretten sonra, bu ziyaret çok görkemli, başarılı ve verimli geçti. Macar medyası ve Macar halkı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Budapeşte ziyaretini merakla bekliyordu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI ADER JANOS VE BAŞBAKAN ORBAN VİKTOR İLE ÇOK SAMİMİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ

 Çek Cumhuriyeti Başkenti Prag'dan Budapeşteye gelen Başbakanın heyetinde, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakerecei Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Antalya Milletvekili Mevlüt Kavuncu, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Müsiad Başkanı Nail Olpak, Tümsiad Başkanı Dr. Hasan Sert, TİM Başkan Yardımcısı Mustafa Çıkrıkçıoğlu ile birlikte 125 işadamı hazır bulundu.


Macaristan Türkiye İş Forumuna,  geniş katılımın olduğu Macar ve Türk işadamlarının yanında Avusturya, Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve çevre ülkelerden de gelen işadamları dikkat çekiyordu. 

Macaristan Türkiye İş Forumuna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında  Macaristan Başbakanı Orban Viktor, Macaristan Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Devlet Sekreteri Peter Szijjarto ve  Ulusal Ekonomi Bakanı Prof.Dr. Zoltan Csefalvay eşlik etti.

Başbakan Erdoğan Forumda, Türkiye'nin dış pazarlardaki tecrübelerini Macar işadamlarına anlattı. Macaristan'ın da Doğu'ya açılım stratajisine sahip olduğunu bunu da çok doğru olduğuna vurgu yaparak, bu stratejinizi eleştirebilirler, hiç takılmayın. Bizi de çok eleştirdiler.

 Araplarla ne işiniz var, Körfez'le ne işiniz var dediler. Bize bunu diyenler Araplarla her türlü işbirliği ve yatırımı yaptılar. Her türlü malı ihraç ettiler. Oraların altyapı ve üstyapısı ile onlar ilgilendiler.Bize bunu tavsiye edenlerin orada ne işi vardı ? Fransa, Amerika ve İngiltere orada.  Hepsi oradalar. Biz oraya gidince niye rahatsız oluyorsunuz ? Ha, pastaya ortak çıktığımızdan rahatsız oluyorlar. Sıkıntı orada.

Macaristan'ın da Doğuya açılımını takdir ediyorum. Macaristan'ı ve Macar halkını her zaman yakın bir dost olarak gördüklerini söyleyen  Erdoğan, '' Hunlar üzerinden gelen aile birliğini bilim  adamları net bir şekilde ortaya koyuyor. '' “Macaristan’ın coğrafi konumu açısından sağladığı lojistik avantajların, Türk ihraç ürünlerinin Avrupa’ya ulaştırılmasında önemli bir potansiyel taşıdığı inancındayız. Macaristan’da depolanacak Türk menşeli ürünler, 24 saatten kısa bir süre içerisinde Avrupa’nın her köşesine dağıtılabilir.”

2005 Yılında yaptığımız ziyarette işbirliğimizi biraz olsun yukarılara taşımıştık.

Mevcut potansiyellerimizi %25'ini dış ticaretimizde henüz kullanıyoruz. Daha mesafe alacak çok yolumuz var. 2015 Yılına kadar dış ticaret  hedefimiz 5 milyar dolar olarak belirledik. Türk İhracatçısına Kefilim. Tecrübe ve güçlerimizi birleştirerek sadece Macaristan'da ve Türkiye'de değil, üçüncü ülkelerde de birlikte yatırım yapalım dedi.

Forumda konuşan Macaristan Başbakanı Orban Viktor  ise Türkiye’nin ekonomi politikalarını kendilerine örnek aldıklarını dile getirdi. Orban, Türk işadamlarının Macaristan üzerinden Orta Avrupa’ya açılabileceğini vurguladı.


Bakan Yıldız, Miskolc Şehrini Kayserililerle birlikte memnuniyetli yeniden ziyaret edeceğim.

Macaristan Türkiye İş Forumuna Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz'da katıldı. Forum sonrasında Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ile birlikte Başkan Şahbaz Kayseri'li olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız'ı 2013 Mayıs ayında Miskolc'e davet etti.

 Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki  ile Miskolc Belediye Başkanı Dr.Kriza Ákos Mayıs ayında Miskolc şehrinde kardeş kent protokolünü imzalayacaklar. Bu güzel, özel mutlu günde Mehmet Özhaseki ile birlikte sizi Macaristan'da görmekten büyük mutluluk ve memnuniyet duyarız dedi.

Bakan Taner Yıldız, 'Davetiyeyi yollayın. Başkan Mehmet Özhaseki ile de konuşacağım. Programım müsait olması durumunda Kayserililerle birlikte muhakkak geleceğim, bu güzel günde yanınızda olmak beni de mutlu edecektir' dedi.

TÜMİŞAD olarak işadamlarımızın hizmetindeyiz

Forum sonrasında işadamları yoğun bir şekilde karşılıklı ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Başkan Şahbaz '' Son yıllarda Türkiye'den gelmiş en güçlü heyetle birlikteyiz. Forum sonrasındaki işadamları arasındaki ikili görüşmelerin Macar ve Türk işadamlarımız  açısından çok faydalı ve verimli geçtiğine şahitlik etmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. 2015 yılı dış ticaretimizin 5 milyar doları yakalayacağımıza inancım tamdır.

 Sayın Başbakanların İşadamlarımıza vermiş olduğu bu cesaret ve yüreklendirici  destekleri yerini bulacaktır. Türkiye'den gelen buradaki 125 güçlü işadamı varlığı bizleri geleceğe matuf ümitlendirmektedir. Macar ve çevre ülkelerden gelen işadamları da şu anda ve gelecek zaman diliminde oluşacak  sinerjinin farkındalar. Bundan sonra da TÜMİŞAD olarak işadamlarımızın hizmetindeyiz.'' dedi.
Başbakan 15. Osmanlı Kolordusu askerlerinden Birinci Dünya Savaşında Galiçya'da şehit düşen 480 şehidimizin yattığı Budapeşte'deki mezarlığı da ziyaret ederek dua etti çelenk bıraktı.


Başbakan sonrasında Budapeşte ELTE Üniversitesinde '' Türk Dış Politikası ve Barışı Anlamak ''  isimli yoğun katılımın olduğu konferansa İşadamları, öğrenciler, öğretim görevlilerinin yanında Budapeşte'deki farklı ülkelerin Büyükelçileri de yoğun ilgi gösterdi .Konferans da önemli açıklamalar dikkatle dinlendi. Konferansa Budapeşte'de bulunan Türkiye'nin  Polanya Varşova Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan'da katıldı.


Macaristan Kalkınma Bankası ( Magyar Fejlesztesi Bank MFB ) Başkanı Dr. Herencsar Lajos ile TİKA  Başkanı Dr. Serdar Çam arasında iki ülke Başbakanlarının huzurunda  Macaristan'da bulunan ortak mirasımızın restorasyonuna ilişkin mutabakat zaptı Macar Milli Meclisinde imzalandı.

Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyat Budapeşte'den Slovakya'nın Başkenti Bratislava'ya geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209