Assange'dan balkon konuşması

Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, aylar sonra kamuoyunun karşısına çıktı

Assange'dan balkon konuşması

İsveç 'te cinsel tacizle suçlanan ve ABD 'ye gönderilmekten çekinen Assange, Ekvador Büyükelçiliği'nin balkonundan dünyaya seslendi. Assange, konuşmasına başta Ekvador olmak üzere kendisine destek olan Latin ülkelerine ve ailesine teşekkür ederek başladı.

ABD Başkanı Barack Obama'yı "doğru şeyi yapmaya" ve WashingtonWikileaks ’e yönelik "cadı avını" sona erdirmeye çağıran Assange, " FBI soruşturmasını kapatmalı, Wikileaks çalışanlarını ve destekçilerini yargılamayacağını açıklamalı, güçlülerin gizli oyunlarını aydınlattığı için Wikileaks ’i suçlamamalı" diye konuştu.

Hemen hemen kurduğu her cümle büyükelçilik dışındaki kalabalık tarafından büyük alkış alan Assange, Wikileaks 'e bilgi sızdırmakla suçlanan ve 800'i aşkın gündür tutuklu olan ABD 'li asker Bradley Manning'in de serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

"Adalet için mücadele edenler, sizin gününüz gelecek" diyen Assange, " Wikileaks ’in destekçileri, sizin sadakatinizin ve cesaretinizin başka bir örneği yok" ifadesini kullandı.

GARANTİ İSTEMİŞTİ
Büyükelçilikteki basın toplantısı öncesi AFP'ye konuşan Wikileaks sözcüsü Kristinn Hrafnsson, Assange'ın ABD 'ye sınır dışı edilmeyeceği konusunda İsveç 'ten garanti istedi.

Ekvador, geçtiğimiz perşembe günü İngiltere 'nin baskılarına rağmen Avustralya vatandaşı Assange'a resmen sığınma hakkı vermişti. Assange'ın elçilik binasından çıktığı anda İngiliz polisi tarafından tutuklanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

HAZİRAN'DA SIĞINMIŞTI
Assange, İsveç 'te 2010'da iki kadına cinsel tacizde bulunduğu yönündeki suçlamaları reddediyor. Assange, bu suçlamalar nedeniyle İsveç 'e sınır dışı edilmemek için, 19 Haziran'da Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınmıştı.

Wikileaks 'in kurucusu, söz konusu suçlamaların, ABD 'ye ait gizli diplomatik ve askeri yazışmalara ilişkin binlerce belgeyi 2010'da Wikileaks internet sitesi aracılığıyla ifşa etmesine kızan ABD 'li yetkililerce uydurulduğunu öne sürüyor.

Assange'ın taraftarları ise İngiltere 'nin Assange'ı İsveç 'e iade etmesi durumunda, ABD 'nin Assange'ı İsveç 'ten ABD 'de yargılamak üzere alacağına inanıyor.

İngiliz mahkemeleri tarafından İsveç 'e iadesine karar verilen 41 yaşındaki Assange, Ekvador elçiliğine sığınana kadar yaklaşık 1.5 yıl boyunca Londra'da ev hapsinde yaşamıştı.(hürriyetplanet)



YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209