ABD Dışişleri Bakanı Kerry Kürtler'e neden silah verdiklerini açıkladı

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM), Türkiye ile Suriye sınırındaki Kobani’de, IŞİD’e karşı çatışan Kürt güçlerine havadan, silah, mühimmat ve tıbbi malzeme attıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Kürtler'e neden silah verdiklerini açıkladı
ABD'nin IŞİD’e karşı başlattığı mücadelede, ilk kez yapılan bu uygulama PKK'nın (PYD) ABD ile 2 yıldır görüşüp istihbarat paylaşımı yaptıklarını açıklamasının ardından geldi.

Endonezya ziyareti sırasında gazetecilere açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kürtlere havadan yapılan silah desteğine ilişkin olarak konuştu, "Türkiye'ye bunun politika değişikliği olmadığını anlattık" dedi.
 
Kendisinin ve Başkan Barack Obama'nın Türk yetkililerle görüştüğünü ifade eden Kerry, “Suriye’deki Kürtlere silah dağıtımı yapılmasının ABD politikasında bir değişiklik anlamına gelmediğini Türkiye’ye anlattık. Bu yaşanan krize ‘anlık’ bir müdahaleydi” dedi.
 
Yapılan yardımın ahlaki boyutu olduğunu söyleyen Kerry, “IŞİD’e karşı savaşan Kürtlere yardım etmemek sorumsuzluk olurdu” dedi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), bugün, "IŞİD’e karşı Kobani’yi savunan bölgedeki Kürt kuvvetlerine havadan silah yardımı yapıldığını" duyurmuştu.
Amerikalı üst düzey bir yetkili, Amerikan güçlerinin Kobani'de IŞİD ile savaşan Kürt güçlere havadan silah ve insani malzeme yardımı yapmasıyla ilgili olarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı dün yapılan telefon görüşmesinde bilgilendirdiğini kaydetmişti.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209