110 milyon Rus bugün sandık başında

Ruslar, yeni devlet başkanlarını seçmek için oy kullanıyor. Son kamuoyu yoklamalarına göre Vladimir Putin açık ara önde gidiyor.

110 milyon Rus bugün sandık başında

110 milyon kayıtlı seçmenin oy kullanacağı seçime, Rusya Başbakanı Vladimir Putin dışında komünist lider Gennadiy Zyuganov, aşırı milliyetçi Vladimir Jirinovski, Senato eski Başkanı Sergey Mironov ve dolar milyarderi işadamı Mihail Prokhorov katılıyor.

Seçimin ilk turunda adaylardan birinin yüzde 50 oy oranını aşamaması durumunda, 21 gün içinde, en çok oyu alan 2 adayın yarışacağı 2'nci tur seçime gidilecek.

2000-2008 yılları arası iki dönem devlet başkanlığı yapan, üçüncü dönem için yasa engeli ile karşılaşıp aday olamayan Putin'in, güçlenen muhalefete rağmen, Dimitry Medvedev'e devrettiği koltuğuna geri dönmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Son kamuoyu yoklamaları, Putin'in yüzde 60'lık oy oranıyla seçimin ilk turunda ipi göğüsleyeceğini gösteriyor.

Muhalifler ise gidişattan memnun değil.

Ülkede Aralık ayında yapılan parlamento seçimlerini hile iddiasıyla eleştiren muhalifler, devlet başkanlığı seçimini de hararetle tartışıyor.

Çar dönemine atıfta bulunan muhalifler, "3. Putin Dönemi " başlıyor yakıştırmasında bulunuyor.
Muhalif kanadın, seçimin hemen ardından - yarın, daha çok özgürlük talebi ile sokaklara dökülmesi ve ülke çapında geniş katılımlı protesto gösterileri düzenlemesi bekleniyor.

Rusya'da yapılan son anayasa değişikliği ile 4 yıl olan başkanlık süresi 6 yıla çıkarılmış durumda.
Seçimden galip çıkan aday, 2018' de yapılması planlanan bir sonraki seçimde de yarışabilecek.
Yani 60 yaşındaki Vladimir Putin, bunun ardından bir sonraki seçimi de kazanırsa, 2024 yılına yani 84 yaşına kadar Rusya'nın devlet başkanlığı koltuğunda oturabilecek.

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209