E-atıkları Geri Kazanıyoruz

Kartal Belediyesi, çevreci uygulamalarına devam ediyor. Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında elektrikli ve elektronik atıkları, kaynağında toplamaya başladı.

E-atıkları Geri Kazanıyoruz

 Atıkların kaynağında etkin ve verimli toplanabilmesi için eş zamanlı bilgilendirme çalışmaları sürdürülüyor. İlk aşamada ilçede eğitim faaliyeti yürüten kurumlar arasında olan Gedik Üniversitesi, Özel Kıraç Okulları, Kartal Atalar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi,  Özel Balkanlar Koleji’, Fen Bilimleri Okulları, Sabiha Gökçen Kız Teknik ve Meslek Lisesi, İstanbul Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi, İMKB Meslek Lisesi ve Doğa Koleji işbirliğiyle e-atık projesi tanıtılacak.

 “E-atık projesine destek olmaya çağırıyorum”

Bilgilendirme çalışmaları sonuç vererek ilk atıklar, Özel Kıraç Okullarından alındı.  Bilgilendirme çalışmaları sadece eğitim kurumlarıyla sınırlı kalmayarak, muhtarlıklara, hastanelere, işyerlerine ve konutlarda da düzenleniyor.  Vatandaşlar ellerinde bulunan ömrünü tamamlamış, kullanılmayacak halde olan elektrikli ve elektronik atıkların cinsini,  miktarını Alo Çevre Hattı’nı (586 87 87) arayarak veya Mavi Masa’ya başvurarak bildiriyor. İsteyen vatandaşlar, bilgilendirmek şartıyla e-atıklarını, evlerinden ve işyerlerinden aldırabilecek. Yönetmelik uyarınca 2013 yılı için kişi başına 0,3 kg e-atık toplanması amaçlanan proje, ilçe genelinde çok büyük ilgi görüyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, konuya ilişkin açıklamada bulunarak “yerel yönetim olarak çevreci politikalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. 2009 yılından bugüne dek ambalaj, yağ, pil atıklarını ilçe genelinde bir dizi kampanya öncülüğünde etkin kıldık. 8.640.862 kg ambalaj atığı, 290.321 litre yağ, 1.116. 823 kg lastik miktarı ve 10 bin 241 kg pil atığı topladık. Çok sayıda çevre bilgilendirme seminerleri düzenleyerek çevre bilincini yükselten, duyarlılığı ve farkındalığı geliştiren çalışmalara imza attık. E-atık kampanyasıyla teknoloji artığı ürünleri toplayarak geri kazanımlarını sağlayacağız. Bu anlamda herkesi, tüm kurumları e-atık projesine destek olmaya çağırıyorum” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209